יחס אישימגוון חוגיםחדר כושר מאובזרבריכה חצי אולימפיתבריכת פעוטות

מי מפחד מסופגניה?

חג החנוכה מסמל עבורנו מספר אירועים כאשר המרכזי שבהם הינו נס פך השמן. חובבי הדיאטות באשר הם מתפללים בכל שנה שגם להם יקרה נס כלשהו שיעזור להם להעביר את חג החנוכה מבלי שיצטרכו להכניס את פצצת הקלוריות לפיהם - הסופגנייה.

בכל שנה כאשר חג החנוכה מתקרב, עושה רושם כי כל צרות העולם קיימות בגלל אותו כדור בצק מטוגן. אתרי האינטרנט השונים מתמלאים בכתבות מאיימות, הטוענות כמעט פה אחד כי הסופגנייה היא אויבה האמיתי של העם היהודי. התחושה שנוצרת, גורמת לכך שגם אם ניקח ביס אחד מסופגנייה, נרגיש אשם כבד במשך כל תקופת החג. אך כמו למטבע, גם לסופגנייה קיימים שני צדדים.

מספר עובדות:

הסופגנייה המסורתית שוקלת בין 80 ל 100 גרם וערכיה התזונתיים הם בממוצע 450 קק"ל, 5 גרם חלבונים, 50 גרם פחמימות ו 25 גרם שומנים כאשר חצי מהם רווים. כאשר נשווה זאת לפרוסת לחם נגלה שסופגנייה שוות ערך ל-6 פרוסות לחם רגיל. נתונים אלו בהחלט עלולים להרתיע אך כפי שאמר הפיזיקאי אלברט איינשטיין - הכל יחסי!

עובדה ראשונה היא שסופגנייה איננה שונה בערכיה מעוגה טובה, עוגיות או אפילו בייגלה. שתי פרוסות דקות של עוגת שוקולד השוקלות יחד כ 50 גרם מספקות בממוצע 200 קק"ל, 2.5 גרם חלבון, 25 גרם פחמימות ו- 10 גרם שומן. חופן בייגלה שמגיע בממוצע ל 50 גרם מספק בממוצע 200 קק"ל, 5 גרם חלבונים, 38 גרם פחמימות ו 3 גרם שומן.

כעת נשאלת השאלה - מי מאיתנו לא צורך לפחות פעם בשבוע 2 פרוסות עוגה דקות או מנשנש חופן בייגלה או חטיף אחר?! (תשובות כנות בבקשה...)

חשבון פשוט יראה כי פעם בשבוע לפחות אנו צורכים בממוצע חצי סופגנייה וכל זאת מבלי להוסיף את הנשנושים הנוספים שקיימים במהלך השבוע. מכאן, שניתן בהחלט ליהנות מטעמה של הסופגנייה במהלך חג החנוכה על חשבון הנשנוש הקבוע של סוף השבוע.

עובדה נוספת היא שהמודעות שלנו כצרכנים לתזונה נבונה עולה משנה לשנה. חברות רבות בתחום המזון ערות לשינויים אלו ומשתדלות להתאים עצמן למצב. כך למשל נמצא כי 40% מהסופגניות הנצרכות במדינה הן סופגניות מיני וכי צריכתן עולה משנה לשנה. סופגניות מיני אלו הן סופגניות השוקלות בין 50 - 35 גרם. סקירה (וגם טעימה...) של סופגניות המיני השונות שמייצרת חברה מובילה בתחום הראתה כי סך הקלוריות של סופגניות אלו נע בין 170 קק"ל לסופגנייה המסורתית לבין 365 קק"ל לסופגנייה המשודרגת ביותר. כאשר משווים נתון זה לנתונים מעלה, ניתן לראות כי אין כל הבדל מבחינה קלורית בין סופגנייה קטנה לבין שתי פרוסות עוגה. כמובן שחשוב לזכור כי סופגנייה משודרגת יכולה להגיע גם ל 700 קק"ל אך כפי שאמרו חכמינו זיכרונם לברכה – כל המוסיף גורע.

עובדה נוספת היא שאותן קלוריות (אנרגיה) שנכנסו לגופינו בחג, יכולות לצאת ממנו על ידי הגברת הפעילות הגופנית. הוצאה אנרגטית של 450 קק"ל מתקבלת לאחר הליכה מהירה במשך שעה עד שעה וחצי, ריצה מהירה במשך חצי שעה עד שעה ופעילות אירובית בחוגים במשך שעה עד שעתיים, תלוי בסוג הפעילות.

הדבר החשובה ביותר היא שחג החנוכה נמשך שמונה ימים בלבד!

לכן, עשו לעצמכם טובה והניחו להשמצות בצד. איכלו סופגנייה והתענגו על החג. זכרו – החשיבה השלילית והשיח השלילי סביב המזון הוא זה שהפך להיות המשמין האמיתי ולא המזון עצמו. היפכו את המחשבה השלילית על המזון למחשבה חיובית ותיהנו מכל ביס


מאת: אריאל סרולביץ' תזונאי מוסמך בעל תואר שני במדעי הרפואה (M.Sc), מלווה אישי, מרצה ומנחה סדנאות לשיפור אורח החיים ולתהליכי ירידה במשקל.

 
דף הבית טלפוןפייסבוק